CO TO TAKIEGO? JAKIE POWINNO BYĆ?
Wędzidełko podjęzykowe to cienka i elastyczna tkanka, która łączy dolną stronę języka z dnem jamy ustnej. Jest dobrze widoczne podczas podnoszenia języka do podniebienia. Długość wędzidełka decyduje o jego ruchliwości, co ma przełożenie na rozwój mowy i nie tylko!
JAK ROZPOZNAĆ, CZY JEST ZA KRÓTKIE?
Z krótkim wędzidełkiem podjęzykowym możemy mieć do czynienia, gdy język:
wykonuje ograniczone ruchy;
podnosi się z dużym wysiłkiem lub w ogóle;
słabo może zostać wysunięty z buzi;
podczas prób wysuwania przyjmuje kształt serca (czubek języka).
Zbyt krótkie wędzidełko można zaobserwować nawet u noworodków. Objawia się trudnością malucha w ssaniu i połykaniu pokarmu (nawet podczas karmienia piersią). Dziecko jest wtedy rozdrażnione, płaczliwe, męczy się podczas karmienia, a w skrajnych przypadkach zbyt wolno przybiera na wadze.
W RAZIE WĄTPLIWOŚCI, CZY WĘDZIDEŁKO PODJĘZYKOWE MA WŁAŚCIWĄ DŁUGOŚĆ, WARTO ZAPYTAĆ LEKARZA LUB LOGOPEDĘ.
SKUTKI ZBYT KRÓTKIEGO WĘDZIDEŁKA PODJĘZYKOWEGO:
U niemowląt: trudności z ssaniem i połykaniem;
U dzieci starszych i dorosłych:
– trudności z prawidłową wymową głosek: t, d, n, l, sz, ż, cz, dż, r;
– ból podczas wykonywania niektórych ćwiczeń logopedycznych (zwłaszcza prób wysuwania i podnoszenia języka);
– nadmierne ślinienie się;
– osadzanie się kamienia nazębnego;
– rozwój parodontozy;
– rozwój wad zgryzu.
JEST ZA KRÓTKIE! CO DALEJ?
Są dwa wyjścia: ćwiczenia rozciągające wędzidełko podjęzykowe lub…. Podcięcie. O tym, co jest dla danego pacjenta właściwe może zdecydować pediatra, laryngolog, ortodonta, logopeda.
NA CZYM POLEGA ZABIEG?
Podcięcie wędzidełka podjęzykowego polega na tradycyjnym (chirurgicznym) lub laserowym podcięciu wędzidełka. Jeśli istnieje taka potrzeba zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Należy o to zapytać lekarza. Sam zabieg trwa chwilę i zwykle jest przeprowadzony ambulatoryjnie.
U noworodków wykonuje się go w 2-3 dobie życia. Wtedy wędzidełko jest jeszcze na tyle słabo unerwione i ukrwione, że podcięcie jest dla dziecka praktycznie bezbolesne.
Rana szybko się goi, jeśli właściwie dbamy o higienę jamy ustnej. Starsze dzieci mogą odczuwać w miejscu podcięcia pieczenie lub ciepło, dlatego można podawać im chłodne napoje, lody.
WAŻNE! Sam zabieg nie wystarczy!
Zarówno przed, jak i po zabiegu należy wykonać serię odpowiednio przeznaczonych do tego ćwiczeń logopedycznych. To pozwoli uniknąć powstawaniu zrostów i ewentualnej konieczności ponownego podcinania.