Zaburzenie miofunkcjonalne to nienormatywne funkcjonowanie konkretnej partii mięśni. W logopedii terminem “zaburzenie miofunkcjonalne” określa się odbiegające od normy funkcjonowanie mięśni twarzy, języka, ust, dna jamy ustnej, podniebienia miękkiego…
Co wskazuje na zaburzenia miofunkcjonalne? Co powinno zwrócić naszą uwagę i sprawić, że umówimy się na konsultację ze specjalistą?
- oddychanie przez usta
- chrapanie
- górna warga kształtem przypomina trójkąt
- warga dolna większa od górnej
- zasysanie dolnej/ górnej wargi
- przygryzanie, ssanie języka
- napięta broda
- napięte kąciki ust lub same usta
- nadmiernie ślinienie się
- nienormatywne połykanie
- brak pionizacji języka
- wady zgryzu
- międzyzębowa artykulacja (podczas mówienia czubek języka jest widoczny między zębami)
- […]
To tylko część objawów, które można najszybciej zauważyć. Jednak lista konsekwencji jest znacznie dłuższa i poważniejsza.
Wszelkie zaburzenia miofunkcjonalne będą w mniejszym lub większym stopniu zaburzały funkcję tych narządów mowy oraz predysponowały do rozwoju wad zgryzu, które pogłębiają i utrwalają zaburzenia miofunkcjonalne. Koło się zamyka. W takim wypadku nawet leczenie ortodontyczne nie rozwiązuje problemu. Dlaczego? Aparat ortodontyczny “naprawi” zgryz, jednak po całkowitym zakończeniu leczenia ortodontycznego zęby stracą swoje rusztowanie w postaci aparatu. Język zaś, którego funkcja jest zaburzona, będzie napierać na zęby. Wada zgryzu wraca i rozpoczyna się kolejne leczenie ortodontyczne. Koło się zamyka. Znowu.
Brzmi pesymistycznie? To prawda, ale…. wcale nie musi tak być. Fachowo przeprowadzoną terapią miofunkcjonalną da uniknąć podobnych nieprzyjemności, można się w ten sposób przygotować do leczenia ortodontycznego, a później je wspierać.
Jeżeli więc zaobserwowałeś u siebie, albo swojego dziecka któryś z wymienionych objawów, przygotowujesz się do terapii ortodontycznej lub jesteś już w jej trakcie to zgłoś się do terapeuty miofunkcjonalnego, zapytaj, skonsultuj, rozwiej wątpliwości, bo szkoda czasu na domysły. Poproś o pomoc. Po to jesteśmy!